Fight_World_Nirvana

Venue: Trump Taj Mahal (now part of the Hard Rock Hotel & Casino) in Atlantic City, New Jersey, USA

Commentators: Len Berman [then of WNBC-TV in New York] & Joe Goosen (w/Khambrel Marshall [then of WNBC-TV, now of KPRC-TV in Houston since 1999] as the host & Michael Buffer as the Ring Announcer)

————————————————- FIGHT CARD ————————————————-

Gerald “G-Man” McClellan vs. Carl “Irish Assassin” Sullivan (Middleweights [160 lbs], 10 3-Minute Rounds)

Livingstone Bramble vs. “Untouchable” Anthony Stephens (Welterweights [147 lbs], 10 3-Minute Rounds)

“Double M” Michael Moorer vs. “Smokin’” Bert Cooper (12 3-Minute Rounds for the vacant* WBO World Heavyweight Championship)

*: The WBO World Title was vacated when Ray Mercer (the 2nd ever WBO World Heavyweight Champion) opted to fight Larry Holmes [5 years removed from fighting Mike Tyson; 7 years removed from an 8 year stint as the Undisputed World Champion] instead of facing Moorer, the #1 Contender at the time.

Venue: The Joint at the Hard Rock Hotel & Casino in Las Vegas, Nevada, USA

Commentators: Dave Bontempo & Maurice “Mo” Smith

——————————————— FIGHT CARD ———————————————

Marvin “The Beast” Eastman vs. Tom Sauer

Joe Hurley vs. Vitor “Shaolin” Ribeiro

Kit Cope vs. Tiki Ghosn

Aaron Brink vs. Valentijn Overeem

KIMO Leopoldo vs. Tim Lajcik

Frank “Twinkle Toes” Trigg vs. Jason Medina

Jermaine Andre vs. “Smokin’” Joey Villaseñor (WFA Middleweight Championship)

(The previous upload of this way supposed to have been MMA. Instead, it was CAW/Virtual Wrestling.)

Venue: The Theatre at Madison Square Garden in Manhattan (New York City), New York, USA

————————————————- FIGHT CARD ————————————————-

Juan Manuel “JuanMa” Lopez vs. Steve Luevano (12 3-Minute Rounds for the WBO World Featherweight Championship)

“El Ciclon de Guantanamo” Yuriorkis Gamboa vs. Rogers “The Tiger” Mtagwa (12 3-Minute Rounds for the WBA World Featherweight Championship)

Venue: The Palace of Sporting Games "Uralochka" (DIVS) in Yekaterinburg, Sverdlovsk Oblast, Russia

Fight: Sergey Kovalev vs. Issac Chilemba (12 3-Minute Rounds for the Unified [WBA, WBO & IBF] Light Heavyweight Championship of the World)

Venue: Differ Ariake Arena in Tokyo, Japan

—————————————— MATCH CARD ——————————————

Shinya Sato vs. Wataru Miki

Koji Oishi vs. Takaharu Murahama

Ryo “The Piranha” Chonan vs. Takaku Fuke

Ikuhisa Minowa aka “Minowaman” vs. Kazuki Okubo

Ryuki Ueyama vs. LaVerne “Fists of Fury” Clark

Wataru Sakata vs. Kosei Kubota

Felipe Estrada (aka El Canék) vs. Osamu Tachihikari

Rambaa Sombet “M-16” vs. “The Original Mystery” Takumi Yano

Takehiro Murahama vs. Victor “Lacandon” Rabanales

Venue: Yokohama Radiant Hall in Yokohama, Kanagawa, Japan

——————————————— MATCH CARD ———————————————

Dark Match
Tetsuya Izuchi vs. Masao Ando

Dark Match
SUSHI vs. Raito Shimizu

Singles Match
Sen Nakadai vs. Poai Suganuma

Singles Match
Atsushi Aoki vs. Hidenobu Koike

Tag Team Match
Chris MAN Taro & Nobuhiro Tsurumaki vs. Daisuke Nakamura & Kenta Hattori

Tag Team Match
Hanako Nakamori & SAKI vs. WINDY Tomomi & Yukiko Seki

Singles Match
Takuya Wada vs. Yoshio Takahashi

Shootboxing Expert Rules Match
Sho Karasawa vs. Genki

Singles Match
Ryo “ROCKY” Kawamura vs. Takatoshi Matsumoto

Singles Match
Hikaru Sato vs. Yu Iizuka

Singles Match
Fuminori Abe vs. Hideki “SHREK” Sekine

Venue: Arena Mexico in Mexico City, Distrito Federal, Mexico

------------ MATCH CARD ------------

Six Man Tag Team Match
Fidel Bravo, Jay Baker & Koto Hiro vs. Blood Eagle, Laberinto & Puma Negro

Tag Team Match
Mima Shimoda & Zatara vs. La Diva Salvaje & Stephanie Vaquer

Singles Match
Negro Navarro vs. Solar I

Dragon Scramble Match
Ultimo Panda vs. Sangre Azteca vs. Nitro vs. Polvora vs. Misterioso Jr. vs. Mysterious Movado vs. Argos vs. Magnus vs. Dick Riviere vs. Karonte Jr. vs. Tiburon vs. Gallo Frances vs. ??? vs. Ulises Jr.

Distrito Federal Middleweight Title Best Two Out Of Three Falls Match
Piel Roja (c) vs. El Hijo del Signo

Eight Man Tag Team Match
Douki, Jun Akiyama, Musashi & Zeus vs. Jungle Boy (Jack Perry), La Migra, Vapor & Vinny Massaro

Six Man Tag Team Match
Atlantis, Diamante & Volador Jr. vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia & Ultimo Guerrero) & Rey Bucanero

Tag Team Match
Sam Adonis & Ultimo Dragon vs. Patan & Super Ciudadano

Lucha de Apuestas (Mask vs. Mask) Match
Patan vs. Super Ciudadano

Venue: Korakuen Hall in Bunkyo, Tokyo, Japan

(This event, alternatively titled "ZERO1 SUGI 15th Anniversary ~ Tenshi Musou ~ To The Future", is deemed to celebrate the 15th Anniversary of Underrated Lucharesu Star Takuya Sugi aka "El Blazer", "Mini CIMA", "Hustle Kamen Red", "Michinoku Ranger Gold" & "Dual Force" just to name a few monikers.)

--------------- MATCH CARD --------------------

Ikuto Hidaka & Takuya Sugawara vs. Gabai Ji-chan & Miyamoto Ji-chan (aka Yuko Miyamoto)

Aja Kong & Kohei Sato vs. Hibiscus Mii & KENSO Suzuki

Shinjiro Otani & Tatsuhito Takaiwa vs. Fuminori Abe & Kenbai

Masato Tanaka & Yuji Hino vs. Naoki Tanizaki & Shingo Suzuki

Jinsei Shinzaki, Kenichiro Arai & Mentai Kid vs. SUGI, The Great Sasuke & Ultimo Dragon

Venue: Saitama Super Arena in Saitama, Japan

Commentators: Mauro Ranallo & Frank Shamrock (w/Stage Announcer Lenne Hardt)

(This event was deemed as the last ever DREAM MMA Event despite the fact that a chunk of the fighters on this card were on loan for the night from ONE Fighting Championship & this event was co-promoted by GLORY Sports International, the parent company of GLORY Kickboxing, whose "GLORY 4 TOKYO" show happened in the same ring at the same venue right afterwards.)

--------------- FIGHT CARD ------------------

"Ill" Will Brooks vs. "The Warrior of Sorrow" Satoru Kitaoka (Lightweight [155 lbs/70.1 kgs], 3 5-Minute Rounds)

Marloes "Rumina" Coenen vs. Fiona Muxlow (Women's Featherweight [145 lbs/66 kg; 3 5-Minute Rounds], the 1st & Only Women's Fight in DREAM History)

Hayato "MACH" Sakurai vs. "The New York Bad Ass" Phil Baroni (Welterweight [170 lbs/77 kgs], 3 5-Minute Rounds)

Melvin "NO MERCY" Manhoef vs. "Super Korean" Dennis Kang (Middleweight [185 lbs/84 kgs], 3 5-Minute Rounds)

Bibiano "The Flash" Fernandes vs. Yoshiro Maeda (Catchweight [138 lbs/62.6 kgs], 3 5-Minute Rounds)

Shinya "Tobikan Judan" Aoki vs. Antonio "Mandingo" McKee (Lightweight [155 lbs/70.1 kgs], 3 5-Minute Rounds)

"Insane" Georgi Karakhanyan vs. Hiroyuki "Streetfight Bancho" Takaya (Featherweight [145 lbs/66 kg; 3 5-Minute Rounds])

Tatsuya "CRUSHER" Kawajiri vs. Michihiro "Michi" Omigawa (Featherweight [145 lbs/66 kg; 3 5-Minute Rounds])

Jérôme "Geronimo" Le Banner vs. Koichi "Pettas" Watanabe (Heavyweight Kickboxing [264.5 lbs/120 kgs], 3 3-Minute Rounds)

Venue: Sam's Town Live in Sunrise Manor (Las Vegas), Nevada, USA

-------------- MATCH CARD -----------------

Impact X-Division Title Tournament Final Three Way Match (vakant)
El Phantasmo vs. Trey Miguel vs. Steve Maclin
Tag Team Match
Heath & Rhino vs. Violent By Design (Deaner & Joe Doering) (w/Eric Young)
Call Your Shot Gauntlet Match
Rocky Romero vs. Chris Sabin vs. The Demon vs. Johnny Swinger vs. Melina vs. Eddie Edwards vs. Brian Myers vs. Matt Cardona vs. Sam Beale vs. Laredo Kid vs. Alisha vs. Rich Swann vs. W. Morrissey vs. Madman Fulton vs. Rohit Raju vs. Moose vs. Savannah Evans vs. Ace Austin vs. Rachael Ellering vs. Tasha Steelz
Impact World Tag Team Title Three Way Match
The Good Brothers (Doc Gallows & Karl Anderson) (c) vs. FinJuice (David Finlay & Juice Robinson) vs. BULLET CLUB (Chris Bey & Hikuleo)
Impact Knockouts Title Match
Deonna Purrazzo (c) vs. Mickie James
Impact World Title Match
Christian Cage (c) vs. Josh Alexander
Impact World Title Match
Josh Alexander (c) vs. Moose

Venue: Shinkiba 1st RING Shinkiba, Tokyo, Japan

(This event is a production of F1rst Wrestling of Japan, not to be confused with F1rst Wrestling in Minneapolis, Minnesota, USA.)

------------------- MATCH CARD -------------------

Ricky Fuji, Ultraman Robin & Spooky Boogie vs. Shiori Asahi, The Great Sasuke & ZUKK Ozaki

Misaki Ohata, Ryo "ANIKI" Mizunami & HIRO'e Nagahama vs. Yumi Ohka, Yuki Miyazaki & Nagisa Nozaki (Pro Wrestling WAVE Offer Match)

Minoru Fujita & Rina Yamashita vs. Gunso & Kyu Mogami (ULTIMATE UNHOLY DEATHMATCH)

Masashi Takeda & Naoya Takase vs. Kenji Fukimoto & Chainsaw Tony Myers [with Ramenman] (GENOCIDAL! DEATHMATCH)

Venue: Korakuen Hall in Bunkyo, Tokyo, Japan

--------------- MATCH CARD ---------------------

Masayuki Mitomi, Ryuji Hijikata, Takanori Ito & Tsugutaka Sato vs. Alejandro, Andy Wu, Manabu Soya & Takumi Baba [8 Man Tag Team Match]

Koji Doi vs. Kuma Arashi [WRESTLE-1 Grand Prix 2018 Semifinal Match]

Jiro "Ikeman" Kuroshio vs. Shotaro Ashino [WRESTLE-1 Grand Prix 2018 Semifinal Match]

Ganseki Tanaka, Kotaro Suzuki & Seiki Yoshioka vs. Tokyo Gurentai (FUJITA, MAZADA & NOSAWA Rongai) [6 Man Tag Team Match]

Yusuke Kodama (c) vs. El Hijo del Pantera (WRESTLE-1 Cruiserweight Championship)

Jun Tonsho, Kaz Hayashi, Masayuki Kono & Shuji Kondo vs. STRONGHEARTS (CIMA, El Lindaman, Gao Jingjia & T-Hawk) [8 Man Elimination Tag Team Match]

Koji Doi vs. Shotaro Ashino [WRESTLE-1 Grand Prix 2018 Final Match]

Venue: Korakuen Hall in Bunkyo, Tokyo, Japan

---------------- MATCH CARD --------------------

Ryuji Hijikata vs. Ryuki Honda

Masayuki Mitomi & Shota Nakagawa vs. Hajime & Tsugutaka Sato

El Hijo del Pantera vs. Andy Wu

Daiki Inaba, Manabu Soya & Masayuki Kono vs. Alejandro, Jiro Kuroshio & MAZADA

FloÜrish (ASUKA & Hana Kimura) vs. Beast Friend (Hiroyo Matsumoto & Kaori Yoneyama)

Koji Doi & Shuji Kondo (c) vs. Kaz Hayashi & Pegaso Iluminar (WRESTLE-1 Tag Team Championship)

Enfants Terribles (Kenichiro Arai, Kuma Arashi, Shotaro Ashino & Yusuke Kodama) & Jun Tondokoro vs. Roger & STRONGHEARTS (CIMA, El Lindaman, Seiki Yoshioka & T-Hawk)

Venue: Shinkiba 1st RING in Shinkiba, Tokyo, Japan

------------ MATCH CARD ------------

Yasu Urano vs. Rising HAYATO

Andras Miyagi vs. Hirori

Jun Kasai vs. DOUKI

Mima Shimoda vs. Yasu Urano vs. DOUKI vs. Andras Miyagi vs. Hirori vs. Rising HAYATO vs. Ryoji Nagaya (7 Person Inter-gender Battle Royal)

Ryusuke Taguchi & Shota Umino vs. Taichi & TAKA Michinoku
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A better quality downloadable version of this show is available via PuroArchive: https://archive.org/details/2019.03.31-taka-taichi-house-in-shinkiba

Venue: Yokohama Radiant Hall in Yokohama, Kanagawa, Japan

------------------------- MATCH CARD --------------------------

Hiroshi Yamato vs. Junta Miyawaki

Kuishinbo Kamen vs. Toru Sugiura

Command Bolshoi vs. Suzu Suzuki

Kazushi Miyamoto, Mitsuya Nagai & Shiro Koshinaka vs. Shunsuke Sayama, Tomoya Hirata & Yoshiki Inamura

Yoshiaki Fujiwara & Yuki Ishikawa vs. Hiroyoshi Kotsubo & Minoru Tanaka

Masao Inoue & Tamon Honda vs. Go Shiozaki & Shotaro Ashino

A better quality, downloadable version of this event is available via PuroArchive: https://archive.org/details/toshiaki-kawada-produce-holy-war-vol.-4-2019.02.08

Venue: Shinkiba 1st RING in Shinkiba, Tokyo, Japan

(This event happened on the same day as RIZIN 14 & RIZIN "Heisei's Last Yarennoka." However, this event is in no relation to those RIZIN Events.)

----------------- MATCH CARD -------------------

Astronauts (Takuya Nomura & Fuminori Abe) vs. Tetsuya Izuchi & Yu Iizuka

Atsushi Aoki & Kenta Hattori vs. Yuko Miyamoto & Takeshi Okada

SUSHI vs. Sho Karasawa (Kickboxing Rules)

Hideki "SHREK" Sekine vs. Nobuhiro Tsurumaki

Yoshitatsu vs. Yutaka Kobayashi

Takatoshi Matsumoto vs. Takuya Wada

Hideki Suzuki vs. Rocky Kawamura

Hikaru Sato vs. Yoshio Takahashi

Venue: Korakuen Hall in Bunkyo, Tokyo, Japan

---------------- MATCH CARD -------------------

Ryuji Hijikata vs. Ryuki Honda

Shota Nakagawa & Takumi Baba vs. Hajime & Masayuki Mitomi

Daiki Inaba, Kuma Arashi, Masayuki Kono & Yusuke Kodama vs. Alejandro, Kenichiro Arai, Manabu Soya, MAZADA & Shuji Kondo

TAJIRI vs. Pegaso Iluminar (Pegaso Iluminar Five Match Trial Series Match #1)

Andy Wu, Jiro Kuroshio, Jun Tondokoro & Kaz Hayashi vs. STRONGHEARTS (CIMA, Duan Yingnan, El Lindaman & Seiki Yoshioka)

Shotaro Ashino (c) vs. T-Hawk (WRESTLE-1 Championship Match)

Venue: Shinjuku FACE in Shinjuku, Tokyo, Japan

------------ MATCH CARD ------------

SUSHI & Takuya Kai vs. Buffalo & Takatoshi Matsumoto

Hideki Suzuki & Keisuke Okuda vs. Brahman Brothers (Brahman Kei & Brahman Shu)

MAZADA vs. Arkangel de la Muerte

FUJITA, Masashi Takeda & Yuko Miyamoto vs. BxB Hulk, Kaz Hayashi & Shinya Aoki

Masaaki Mochizuki (c) vs. Rocky Kawamura (Tokyo World Heavyweight Championship)

Kazuyuki Fujita, Kendo Kashin & NOSAWA Rongai vs. Hideki Hosaka, Masato Tanaka & Tetsuhiro Kuroda (Six Man Tag Team Street Fight)

Venue: Korakuen Hall in Bunkyo, Tokyo, Japan

(This event was deemed as a tribute to one of Tatsumi Fujinami's legendary matches; in particular, his match vs. Bob Backlund on New Year's Day 1982.)

----------------- MATCH CARD ----------------------

Super Tiger vs. Nobuyuki Kurashima & Ryuta Hasumi

Mitsuhiro Yoshida vs. Rionne Fujiwara vs. LEONA

Mitsuya Nagai & Naoshi Sano vs. Go Shiozaki & HAYATA

Hiro Saito & The Cobra vs. Black Tiger & KENSO

Shiro Koshinaka vs. Yoshiaki Fujiwara

Jinsei Shinzaki, KAZMA SAKAMOTO & TAJIRI vs. Bob Backlund, Riki Choshu & Tatsumi Fujinami

Venue: Basement Monstar Oji in Kita, Tokyo, Japan

------------ MATCH CARD --------------

Tomoya Omura vs Brian Ishizaka

Kenta Hattori vs Masaru Ando

Fuminori Abe vs Sen Nakadai

Ninja Lee vs Takahiro Takaba

Kentaro Yurimitsu vs Francisco Tamagawa

Koike Hidenobu vs Kris Mantaro

Hikaru Sato vs Tetsuya Ido

Rocky Kawamura vs Shio Karasawa

Hideki "Shrek" Sekine and Ryutaro Watanabe vs Hideki Suzuki and Yu Iizuka

Nobuhiro Tsurumaki vs Raito Shimizu

Card Summary & Results: https://prowresblog.blogspot.com/2019/04/hard-hit-pro-332019-challenge.html

Venue: Shinkiba 1st Ring in Koto, Tokyo, Japan

------------ MATCH CARD ------------

Hideki Suzuki vs. Tetsuya Izuchi

Kenta Hattori and Nobuhiro Tsurumaki vs. Sho Karasawa and Tyson Maeguchi

Takatoshi Matsumoto vs. Takeshi Okada

Fuminori Abe vs. Sen Nakadai

Dan Tamura and TAJIRI vs. Keiichiro Yamamiya and Rocky Kawamura

Katsunori Kikuno vs. SUSHI (Karate Exhibition Match)

Takuya Wada vs. Yu Iizuka

Hideki Sekine vs. Hikaru Sato

Date: July 27th, 1991

Venue: The SCOPE Arena in Norfolk, Virginia, USA

Commentators: Jim Lampley, Larry Merchant & George Foreman (w/Ring Announcer Michael Buffer) for HBO Sports

Bouts listed:

Michael Moorer vs. Alex Stewart (Heavyweights; 12 3-Minute Rounds)

Pernell “Sweet Pea” Whitaker vs. Poli Diaz (Welterweights [147 lbs/68kg], 12 3-Minute Rounds)

Venue: SAP Center (aka “The Shark Tank”) in San Jose, California, USA

Commentators: Sean Grande & Jimmy Smith for Bellator MMA; “The Bipolar Rock ‘n Roller” Mauro Ranallo & “The Fight Professor” Stephen Quadros for GLORY Kickboxing (w/Jordan Whitley as the roving reporter)

Announcers: Michael C. Williams (Bellator), Tim Hughes (GLORY Kickboxing) & Lenne Hardt (Entrances & Ceremonial Intro)

——————- FIGHT CARD ——————————-

Muhammad “KING MO” Lawal* vs. Linton “The Big Swarm” Vassell (1 Night Light Heavyweight Grand Prix, Semifinal #1)

Phil “Mr. Wonderful” Davis vs. Emmanuel “The Hardcore Kidd” Newton (1 Night Light Heavyweight Grand Prix, Semifinal #2)

Keri Anne Taylor-Melendez vs. “Relentless” Hadley Griffith (GLORY Kickboxing Women’s Bantamweights, 3 3-Minute Rounds)

Paul “Symtex” Daley vs. “The Menifee Maniac” Fernando Gonzalez (GLORY Kickboxing Catchweight [175 lbs], 3 3-Minute Rounds)

Josh “The Punk” Thomson vs. Mike “The Greek Assassin” Bronzoulis (Bellator MMA Lightweights; 3 5-Minute Rounds)

Saulo “Cassius Clay” Cavallari (C) vs. Zack “The Black Warrior” Mwekassa (GLORY Kickboxing World Light Heavyweight Championship; 5 3-Minute Rounds)

Phil “Mr. Wonderful” Davis vs. Francis “Limitless” Carmont* (Bellator MMA 1-Night Light Heavyweight Grand Prix Final, 3 5-Minute Rounds)

The official formation of the RIZIN Fighting Federation feat. President/CEO Nobuyuki Sakakibara & “The Last Emperor” Fedor Emelianenko

Liam McGeary (C) vs. “The Huntington Beach Bad Boy” Tito Ortiz (Bellator MMA Light Heavyweight World Championship; 5 5-Minute Rounds)

*: KING MO defeated Vassell in his Semifinal Fight, but popped his shoulder in the process. Because of this, he ended getting replaced by Carmont who won the Alternate Fight earlier in the evening. KING MO would later resurface at the end of the year by winning the inaugural RIZIN Grand Prix.

Venue: The SAP Center aka “The Shark Tank” in San Jose, California, USA

Commentators: Sean Grande & Jimmy Smith for Bellator MMA; “The Bipolar Rock ‘n Roller” Mauro Ranallo & “The Fight Professor” Stephen Quadros for GLORY Kickboxing

Announcers: Michael C. Williams (Bellator), Tim Hughes (GLORY Kickboxing) & Lenne Hardt (Entrances)

——————————— FIGHT CARD ———————————

Francis “Limitless” Carmont vs. Anthony “El Toro” Ruiz (Bellator MMA 1-Night Light Heavyweight Grand Prix Alternate Bout; 2 5-Minute Rounds)

Ousmane Thomas “No Mas” Diagne vs. Mike “Proper” Mallott (Bellator MMA Featherweights; 3 5-Minute Rounds)

Jose Palacios vs. T.J. Arcengal (GLORY Kickboxing Featherweights; 3 3-Minute Rounds)

Serhiy Adamchuk vs. Anvar “The Uzbek” Boynazarov (GLORY Kickboxing Featherweights; 3 3-Minute Rounds)

Adam “Bomb” Piccolotti vs. Salvador Becerra (Bellator MMA Lightweights; 3 5-Minute Rounds)

Gabriel “SpeeDee” Carrasco vs. Joe “9Lives” Neal (Bellator MMA Bantanweights; 3 5-Minute Rounds)

SHOW MORE

Created 1 year, 6 months ago.

70 videos

Category Sports & Fitness